haberveriyoruz
0 555 339 7979

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin faaliyetlerinden rahatsız olan ve bu konu için bir araya gelen…

Etekleri tutuştu! Türkiye’ye karşı 'ortak ordu' kurma hamlesi.

0

Etekleri tutuştu! Türkiye’ye karşı ‘ortak ordu’ kurma hamlesi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin faaliyetlerinden rahatsız olan ve bu konu için bir araya gelen Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs savunma bakanları, “ittifakta yeni aşamaya geçiyoruz” dedi. Söz konusu aşamanın ortak oldu.

Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Savunma bakanları, Güney Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde bir araya geldi. 3 lider de, düzenli olarak gerçekleştirilen bu zirvenin, üç ülke arasındaki ilişkileri yeni bir seviyeye taşıdığına vurgu yaptı. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, ”Ülkelerimizin çıkarları ortak. Ortak çıkarlarımız doğrultusunda adım atarak gerekeni yaptık” dedi. 8 yıldır süregelen mali krizin sonuna gelindiğini ifade eden Yunan bakan, bu işbirliğinin kriz sonrası Yunanistan’ı için hayati öneme sahip olduğunu ifade etti.

ASKERİ İŞBİRLİĞİ İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

İsrail Savunma Bakanı Avidgor Liebermann ise ”Bugün istikrar ve güvenliğimiz için çok önemli bir gün. Üç ülke arasındaki siyasi işbirliğini sanayi ve askeri işbirliğine dönüştürmek için harekete geçtik” diye konuştu. Türkiye’yi hedef göstererek konuşmaktan kaçınan Liebermann’ın ”Akdeniz’de üçlü ittifak ve istikrar derken” Türkiye’nin doğalgaz arama çalışmalarına engel olmayı kastettiği biliniyor.

İSTİKRAR SEMBOLÜYMÜŞ

Güney Kıbrıs Savunma Bakanı Savvas Angelidis ise söz konusu üç ülkenin istikrarsızlık ve şiddet ile çalkalanan bölgede istikrar sembolü olduğunu öne sürdü. Liderlerin Akdeniz’de ne gibi yeni adımların atılacağını net bir şekilde ifade etmemeleri dikkat çekti.

Detaylar, Haber Linki

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.