haberveriyoruz
0 555 339 7979

İş birliği yapan partiler ister ortak, ister ayrı liste ile seçime girecek.

0

Seçimde çifte mühürlü oylar geçerli olacak.

İş birliği yapan partiler ister ortak, ister ayrı liste ile seçime girecek. Seçmen, ittifak partilerinden birkaçına mühür basarsa oyu iptal olmayacak.

AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu ‘Millî Mutabakat Komisyonunun’ hazırladığı seçim ittifaklarına ilişkin düzenlemeye yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin yapacağı görüşmede son şekli verilecek. Taslağın, önümüzdeki hafta sonuna kadar Meclis’e sunulması bekleniyor.

Yerel seçimleri ilgilendiren uyum düzenlemeleri ile aynı pakette Meclis’e sunulacak seçim ittifaklarının nasıl yapılacağına yönelik ilkeler de ortaya çıktı. Buna göre, ittifak yapan partiler seçim takvimi başladığında ‘Hangi ilkelere göre ittifak yaptıklarını’ öngören bir ‘İttifak protokolü’ ile YSK’ya başvuracak. Bu protokolde, ortak milletvekili listesi, ayrı listeler, ortak logo veya isimsiz ittifak gibi seçeneklerden hangisinin tercih edildiği yer alacak.

ÖNCE PARTİ OYLARI SAYILACAK

İttifak yapan siyasi partilerin ayrı bir ittifak çatısı altında yer almaları zorunlu olmayacak. Partiler isterlerse, oy pusulasında bir çatının altında yan yana, isterlerse ayrı ayrı sütunlarda yer almayı tercih edebilecekler. Ancak, hangi parti veya partilerle ittifak yapıyorlarsa, bunu deklare edecekler ve seçimlerde bu partilerin aldıkları toplam oy, ittifakın oyu olarak sayılacak. Bu durumda YSK, önce partilere verilen oyları sayacak, ardından da ittifak yapan partilerin toplam oyunu hesaplayacak. İttifak yapan partilerin milletvekili dağılımı ise mevcut D’hont sistemine göre yapılacak. Hazine yardımı da yine mevcut mevzuattaki ilkelere göre yapılacak.

Detaylar
Haber Linki

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.