haberveriyoruz
0 555 339 7979

Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.

Türk Telekom'da 10 yıl öncesine dayanan ilginç detay.

0

Türk Telekom’da 10 yıl öncesine dayanan ilginç detay.

Türk Telekom’daki OTAŞ hisselerini devralan şirketin adı neden “Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.” oldu? İşte 10 yıl öncesinden, Manhattan’daki bir caddeye dayanan ilginç detay,

Türk Telekom’un (TT) Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’deki (OTAŞ) yüzde 55’lik hissesi, OTAŞ’a kredi veren bankaların iştiraki ile kurulan özel amaçlı şirkete devredildi. Peki, hisselerin devri için kurulan şirkete neden “Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.” (LYY) adı verildi?

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre bu ismin sırrının, 10 yıl önce ABD’de yapılan bir uygulamaya dayandığı ortaya çıktı.

Benzer Haber
1 2

Finans dünyasının, 2008 yılında patlak veren küresel kriz döneminde kurtarıcı olarak sarıldığı özel amaçlı şirket, diğer adıyla SPV (Special Purpose Vehicle) yöntemi, yoğun olarak krizin fitilini ateşleyen ABD’deki mortgage şirketlerini kurtarmak için kullanılmıştı.

Bear Stearns ve AIG’nin borç verme birimini bu şekilde kurtarmak için New York Fed tarafından bir SPV oluşturulmuştu. Bu SPV’nin adına da Maiden Lane LLC adı verildi.

Detaylar, HAber Linki

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.