haberveriyoruz
0 555 339 7979

Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys.

Rabobank: Lira en kötüsünü atlatmış olabilir.

0

Rabobank: Lira en kötüsünü atlatmış olabilir.

Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys`ten seçim ve Türk varlıklarına dair değerlendirme.

Bloomberg HT’deki Yatırım Kulübü’ne konuk olan Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys TL’de en kötüsünün atlatılmış olabileceğini, TL varlıklarına ilgi olabileceğini söyledi.
Matys seçim sonrası siyasi belirsizliğin azalacağına dair inanç oluştuğunu, bu nedenle piyasanın sonuçlara ilk tepkisinin olumlu olduğunu belirtti.

Yabancı yatırımcı için yapısal reformların hayati önem taşıdığını ifade eden Matys “Bundan sonra reformlara odaklanılıp odaklanılmayacağı izlenecek. TCMB’nin sıkı para politikasını devam edip ettirmeyeceği ve gerektiğinde faizi artırıp artırmayacağı da takip edilecek” dedi.

“TL VARLIKLARA GİRİŞ OLABİLİR”

Dün 2. seansta Lira’nın düşüşünde ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimiyle ilgili endişelerin etkisi görüldüğünü belirten Matys “Lira bu nedenle dün ilk yarıdaki kazancını 2. yarıda geri verdi. Şu an faiz oranı nispeten düşük. Aşırı ısınmış ekonomi biraz soğutulabilir ve TCMB enflasyonun kontrolünü sağlarsa kısa vadede TL varlıklarına sermaye girişi görebiliriz” diye konuştu.

TL konusunda ‘ihtiyatlı iyimser’ olduğunu ve Lira’nın önümüzdeki aylarda daha stabil olmasını beklediğini söyleyen Matys “Ekonomi biraz olsun soğuyacak, bu da enflasyonu düşürecek inancındayım. TL nispeten ucuz. TL varlıklar da nispeten cazip. Tahvil ve hisse senetlerine kısa vadede spekülatif sermaye girişleri olabilir. ” yorumunu yaptı.

Detaylar, Haber Linki

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.