haberveriyoruz
0 555 339 7979

Uzun soruşturmaların yargıya olan toplumsal desteğe zarar veriyor.

Bakan Gül’den itiraf

0

Bakan Gül’den itiraf.

Adalet Bakanı, adli kontrolün tutuklamanın alternatifi haline getirildiğini belirterek, uzun soruşturmaların yargıya olan toplumsal desteğe zarar verdiğini kaydetti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tutuklamanın bir tedbir olarak oldukça sıkı şartlara bağlandığını, adli kontrolün ise gerçek bir tutuklama alternatifi haline getirildiğini belirterek, “Unutulmamalıdır ki, temel hak ve özgürlüklere orantısız müdahaleler, uzun süren soruşturmalar, açılmayan davalar, haklı eleştirilere neden olabilmektedir. Yine bu tür müdahaleler, yargısal tasarrufların meşruiyetine ve yargıya olan toplumsal desteğe de zarar verebilmektedir” dedi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, vesayet altındaki bir yargının, “uzaktan kumandalı yargı mensuplarının ” nasıl ölümcül sonuçlara yol açtığını hatırlattı.

Reform belgesi yolda

Yargı Reformu Stratejisi Toplantısı dün Ankara Hâkim Evi’nde yapıldı. Toplantıya Adalet Bakanlığı yöneticilerinin yanı sıra yüksek yargı başkanları, başsavcılar, mahkeme başkanları, baro başkanları ile hukuk fakültesi dekanları katıldı. Toplantının açılışında konuşan başkanlar, yargıya ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdi. Toplantının açılışında konuşan Adalet Bakanı Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin güncellenmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, bu belgenin yargı ve adalet hizmetlerinin geliştirilmesinde yol haritası olacağını belirtti. Belgenin katılımcı bir anlayışla yenilenmesini hedeflediklerini ifade eden Gül, toplumun tüm kesimlerine güven veren bir yargı sisteminin inşasında yine toplumun farklı kesimlerinin sesine kulak vermenin önemine vurgu yaptı.

Detaylar, HAber Linki

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.