haberveriyoruz
0 555 339 7979

Virüslerle bulaşan ‘el ayak ağız hastalıkları.

Bu virüs, genelde 10 yaşının altındaki çocuklarda...

0

Dünyada hızla yayılan virüsler…

Geçtiğimiz günlerde uzmanlar, virüslerle bulaşan ‘el ayak ağız hastalığı’nın çocuklara nasıl bulaştığına dair detaylı bir açıklama yaptı. Bu virüs, genelde 10 yaşının altındaki çocuklarda görülüyor ancak nadiren de olsa yetişkinler de bu hastalığı geçirebiliyor.

Uzman Laura Kornegay, WAVY’ye “ABD’nin bütün eyaletlerindeki acil servislere getirilen çocuklarda el-ayak-ağız hastalığına rastlandı. Hastalık giderek yaygınlaşıyor” uyarısında bulundu.

Sağlık araştırması yapan merkezlerden aktarılanlar bilgilere göre hastalık belirtileri arasında yüksek ateş, iştahsızlık, boğaz ağrısı ve ateş çıkmasının üstünden birkaç gün geçtikten sonra oluşan ağız içi yaraları var.

Virüs, fiziksel temasla bulaşıyor. Hastayla kişisel eşyaları ortak kullanmak hatta sarılmanız bile virüsün size geçmesine neden olabiliyor.

Uzman Dr. Kevin Connelly, “Ağız içinde çıkan kabarcıklar çocukların yemek yiyemeyip sıvı tüketememesine neden oluyor. Bu yüzden yetersiz besleniyor ve susuz kalıyorlar” dedi. Bazı vakalarda hastalar kendileri beslenemediğinden serum yoluyla beslenmesi bile gerekebilir. Bu yüzden belirtiler görüldüğü an bir uzmana danışmak gerekiyor. Virüsün neden olduğu hastalığın kesin bir tedavisi henüz yokken hastalar, reçetesiz ilaçlar kullanarak hastalığa çözüm bulmaya çalışıyor.

Detaylar, Haber Linki

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.