haberveriyoruz
0 555 339 7979

Yabancılar TL varlıklardan hızla çıkmaya başladı.

1

Hamle sırası Çetinkaya’da.

Yabancılar TL varlıklardan hızla çıkmaya başladı. Ekonomistler kurdaki ateşin söndürülebilmesi için Merkez Bankası’nın güçlü bir hamle yapmasının şart olduğunu belirtiyor.

Yılbaşından bu yana Türk Lirası’nın ‘kara gün’ yaşamadığı bir ay bile olmadı. Ancak geçen hafta yılın en kötü günlerini yaşadı. Geçen hafta, dolar rekor üstüne rekor kırarken, Borsa İstanbul’da sert yabancı satışları görüldü. 2 Mayıs’ta uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard &Poors Türkiye’nin kredi notunu kırdı ve ardından beklentilerin üzerinde gelen yurtiçi enflasyon verisi yeni rekorlara davetiye çıkardı.

Perşembe günü açıklanan nisan ayı enflasyon verisinin yıllık 10.85 ile beklentilerin üzerinde gelmesiyle, dolar, yükselişini hızlandırarak 4.2902 TL’yi gördü. Bu arada, Türkiye 10 yıllık Hazine tahvil faizleri de geride kalmayıp, haftanın son işlem gününde günlük bazda 31 baz puan artışla yüzde 13.76 seviyesine tırmanarak rekor kırdı. Bu seviye 10 yılın zirvesi olarak kayda geçti.

Detaylar, Haber Linki

1 yorum
  1. Abe diyor

    Götürürler paralarını. Petrolde dışarıya bağlılık çok daha artmış durumda. Cari açığı kapatacağız kandırmacası ile Azerbaycan in Socar şirketine verilen imtiyazlar, Türkiye’yi dışarıya ham petrol alimi için çok daha bağımlı kılacaktır. Cari açığı düşürecek nitelikteki yatırımlar, bilhassa Petrokimya, tek bir şirketin vereceği kararlara bırakılmamalı. Bu stratejik yatırımlarda Türkiye’nin uzun vadeli planı olamazsa, büyük ciro üreten bu yabancı şirketlerin kontrolü altında olması demek, onların Türk ekonomisini belirlemesi demektir. Uzun vadede yatırım yapan Sıçar gibi yabancı şirketler paralarını dışarıya taşımak isteyeceği için, TL her ne olursa değer kaybedecek ve bizde fakirleşeceğiz demektir.

    Aliağa Star Rafinerisinde öğlen yemeğinde yine işçiler zehirlenmiş. Socar utan.

    Uzun vadede yatırım yapan Sıçar gibi yabancı şirketler paralarını dışarıya taşımak isteyeceği için, TL her ne olursa değer kaybedecek ve bizde fakirleşeceğiz demektir. Utan Socar utan.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.